© Copyright by ODWP, 2001-2002. Wszelkie prawa zastrzeżone!
TOPÓR
Powiększ
TOPÓR

Inne nazwy:

Bipenna, Bipennis, Starza, Starża, Wscieklica

Zawołanie:

Starza

Opis:

(Topor). Thopor siue Bipennis alba in campo rubeo, ex polonica gente et a vetusto tempore, unde et proclamationem S t a r z a habet, ducens genus.



Jan Długosz, Insignia ... , nr 124, s. 72



Topór. Topór lub topór obosieczny biały w polu czerwonym, ród wywodzi się z polskiego plemienia i od pradawnych czasów, stąd i zawołanie ma Starza.


Tłumaczenie Danuta Szopa


Topór biały powinien być w czerwonym polu, ostrzem w lewą tarczy obrócony. Na hełmie takiż topór, tylko że ostrzem trochę nachylony ku ziemi, jakby końcem utkwiony w koronie.


Kasper Niesiecki, Herbarz, t. IX, s. 94



(...) w polu czerwonym topór srebrny w słup z toporzyskiem złotym. Hełm z labrami, zapewne z pokryciem czerwonym a podbiciem srebrnym. Klejnot: topór, zapewne jak w polu tarczy.


Józef Szymański, Herbarz, s. 277

Ten herb zaliczamy do grupy najstarszych polskich znaków rycerskich. (...) W Klejnotach Długosza jest mowa o polu czerwonym, w którym widnieje topór srebrny. Herbarz Złotego Runa kładzie czerwoną barwę, a srebrny topór osadzony jest na złotym trzonie. Zgodne z opisem Długosza są barwy herbu w herbarzu sztokholmskim. W Księdze brackiej uwieczniono klejnot Starży, który powtarza godło z tarczy: topór srebrny zakończony złotym krzyżem i pękiem piór czerwonych i czarnych. Drugie wyobrażenie tego herbu w Księdze brackiej oddano w identycznych barwach, różnice polegają jedynie na braku złotego krzyżyka w klejnocie.


Jerzy Łojko, Średniowieczne herby polskie, s. 51

Legenda herbowa:

Zowie się (...) ten herb Starża dla starożytności swojej, o której niektórzy twierdzą, że jeszcze z pierwszym Lechem w te tu kraje Toporczyk przyszedł i że jeden z nich pod pierwsze interregnum po zejściu potomstwa Lachowego, między innymi jedenastą, był gubernatorem i rządcą polskim.



Kasper Niesiecki, Herbarz, t. IX, s. 94


Jeżeli młyn był modelem Kosmosu to młynarz najwyższym bóstwem, udzielającym schronienia i pouczenia zabłąkanemu na łowach Lechowi IV. Młynarz jest przodkiem najstarszego i najdostojniejszego polskiego rodu Starżów herbu Topór.



Marek Derwich, Marek Cetwiński, Herby, legendy, dawne mity, s. 220

Herbowni:

Balicki, Bełchacki, Białośliwski, Bije, Bogucki, Bokszański, Boratyński, Brzozowski, Butrym, Chroberski, Cikowski, Czyżowski, Danaborski, Decius, Długoborski, Dzierzbicki, Golanczewski, Grocholski, Grylewski, Gumowski, Hynek, Jabłoński, Jakubowski, Janowski, Jarnowski, Jasiński, Jewłaszewski, Jezierski, Kaliński Kamiński, Kapustyński, Kłoński, Konarski, Koryciński [Korycieński], Krasnopolski, Krzetowski, Krzywczyński, Księski, Kunat, Lacza, Łowieński, Małomięcki, Marcinowski, Masłomiecki, Matuszewski, Międzygórski, Modliszewski, Morawicki, Morski, Nawoj, Nekanda, Niedrowski, Nos, Obodziński, Odolikowski, Okołow, Ossoliński, Ostrowicki, Paczyński, Pałuk, Panigrodzki, Piekarski, Pilczycki, Pilecki, Pisarzewski, Pląskowski, Płaska, Płaza, Prusinowski, Przespolewski, Rabsztyński, Rokowski, Rykrski, Ryszkowski, Rytaroski, Ryterski, Sieciech, Sieciechowski, Siekierzecki, Sleżanowski, Słupski, Smoszewski, Solajski, Staręski, Starzewski, Starżon, Straszkowski, Strażon, Subiński, Szajewski, Szczawiński, Tarło, Tarnowiecki, Tęczyński, Trąpczyński, Trepka, Trlęski, Tułkowiecki, Wałdowski, Wąsowski, Wiłkowicki, Wolski, Wronowski, Zabieło, Zaklika, Zaleski, Zbyszewski, Zemła, Złotkowski Zwierz, Żegota.


<< Powrót do wyszukiwarki herbów