© Copyright by ODWP, 2001-2002. Wszelkie prawa zastrzeżone!
STARYKOŃ
Powiększ
STARYKOŃ

Inne nazwy:

Antiquus Equus, Caballus, Stary Koń, Zaprzaniec

Zawołanie:

Stary koń

Opis:

(Stary koń. Zaprzaniec). Antiquus equus. Que albam equum in medio stola nigra precinctum in campo rubeo defert.

Jan Długosz, Insignia ..., nr 109, s. 68

Stary koń. Który białego konia w połowie stułą [wstęgą] czarną przepasanego w polu czerwonym wyobraża.

Tłumaczenie Danuta Szopa

Koń powinien być biały z złotymi kopytami, w polu czerwonym, w pół przepasany czarnym popręgiem szerokim, ogon do góry zadarty, noga przednia lewa, a tylna prawa, trochę od ziemi podniesione, właśnie jak bywa w biegu: na hełmie topor końcem niższym jakby utopiony w koronie.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t. VIII, s. 503

(...) w polu czerwonym koń srebrny z naściółką czarną. Hełm ukoronowany z labrami, zapewne z pokryciem czerwonym, a podbiciem srebrnym. Klejnot: głowa kozła.

Józef Szymański, Herbarz, s. 260

Legenda herbowa:

Trzech braci rodzonych było, Sędziwój, Nawój, i Żegota, herbu Topor, z tych ostatni w cudzych krajach pr5zez znaczny czas z niemałym pożytkiem swoim lata swoje przepędził, aż też i do ojczyzny powrócił, zastał obudwu braci już między sobą dobrami podzielonych, pisali sę zaś hrabiami z Sieciechowic; wita się z nimi, nie znają go, przyznaje się do krwi, imienia, rodzeństwa, za brata mieć nie chcą, upomina się ojcowskiej fortuny, o tej sobie i mówić nie dadzą. Widząc się tak od braci swoich nie uznanym i cale odrzuconym, do monarchy polskiego udawszy się, gdy jawnymi racjami dowiódł swego urodzenia, żeby był nie miał spólnego herbu z tymi, którzy się go wyrzekli, w ten kształt herb od niego otrzymał wyformowany, to jest konia białego, na którym z domu wyjechał do cudzych krajów, topor zaś na hełm wyniesiony, że w Toporczyków domu urodzony.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t. VIII, s. 503-504

Herbowni:

Bochnar, Bogumił, Bystronowski, Chorzemicz, Cybulka, Czartoryski, Czebulka, Gorzycki, Grodecki, Hynek, Kasprzycki, Kąkolowski, Knot, Kwaśniowski, Maj, Majewski, May, Miedźwiecki, Miezwiedzki, Młodziejowski, Nahojowski, Nanajko, Nanayko, Nawojewski, Pietruski, Pisarzewski, Poborowski, Polanowski, Siemuszewski, Staniewski, Sulimirski, Synowiec, Szafraniec, Wielogłowski, Wielopolski, Wroniecki, Zaprzaniec, Zawadzki Ziemiecki Żarski.


<< Powrót do wyszukiwarki herbów