© Copyright by ODWP, 2001-2002. Wszelkie prawa zastrzeżone!
BOŃCZA
Powiększ
BOŃCZA

Inne nazwy:

Bończe, Buńcza, Buńcze, Genorozecz, Jednorożec, Jenorożec, Rinocerus , Rinocervus, Unicornus

Zawołanie:

Bończa, Genorozecz, Jednorożec

Opis:

(Bończa). Jednorożecz. Rinocervus, que rinocervum album in campo celestino defert.

Jan Długosz, Insignia ..., nr 28, s. 48


Bończa. Jednorożec, jednorożca białego w polu błękitnym przedstawia.

Tłumaczenie Danuta Szopa


W polu błekitnym Jednorożec biały, do konia podobny, przednimi nogami w górę wspięty, jakby w biegu zapędzony w prawą tarczy, na czele róg kończaty. Nad hełmem i koroną pół tegoż Jednorożca, jaki jest na tarczy.

Kasper Niesiecki, Herbarz, t.II, s. 230

(...) w polu błękitnym kroczący srebrny jednorożec.

Józef Szymański, Herbarz, s. 88

Legenda herbowa:

Genus ex italia ortum habens, vafrum et versutum; in poloniam veniens Bonacza i. e. bonum tempus se nominaverunt, quod hobie corrupto vocabulo Boncza (dicunt).

Jan Długosz, Insignia ..., s. 48


Ród z Italii pochodzący, chytry i przebiegły; do Polski przychodząc Bonacza co tłumaczy się dobry czas nazwali się, które to miano dzisiaj błędnie Boncza wymawiają.

Tłumaczenie Danuta Szopa
O początkach tego herbu żaden nie pisze, na to się tylko zgadzają, że z Włoch zaraz przy pierwiastkach wiary chrześcijańskiej w Polszcze w te tu kraje nasze przeniesiony. Według niektórych przyszedł z Klemensem biskupem kruświckim albo kujawskim (...). Drudzy popierają, że z Prokulfem biskupem krakowskim przyszedł ze Włoch mąż znaczny Mierzb nazwany z tym herbem w roku 988 (...) ten od Mieczysława monarchy polskiego wdzięcznie przyjęty i w dobra opatrzony, gdy brat jego Klemens biskupstwo wziął kruświckie, on przy kluczu kozłowskim na Mazowszu, niedaleko od Czerska, wieś założył i Bończą nazwał (...).

Kasper Niesiecki, Herbarz, t. II, s. 232

Herbowni:

Bartoszewski, Białobrzeski, Boniecki, Braciejowski, Brzeski, Brzostowski, Bukoeski, Bystrzycki, Charlęski, Chmielecki, Chomiętowski, Chrościejowski, Fredro, Gasparski, Gozimirski, Guliński, Iżycki, Kargowski, Klonowski, Krakowiecki, Krzewski, Kulwiński, Kunicki, Lissowski, Morawiecki, Niedabylski, Niedobylski, Osmólski, Pióro, Pokrzywnicki, Postruski, Radawiecki, Romanowski, Rutkowski, Rybczewski, Sienicki, Skoczewski, Socha, Solikowski, Srzebiecki, Strzeszkowski, Szerzeński, Tomaszewski, Trobojski, Uszdowski [Uzdowski], Uzdowski, Waśniewski, Wilga, Żółkiewski.


<< Powrót do wyszukiwarki herbów